EN Diagnostyka radiologiczna

Posiadamy pracownię RTG w technologii cyfrowej bezpośredniej

Nowoczesność

Posiadamy pracownię radiologiczną w technologii cyfrowej bezpośredniej – RTG DR (direct radiography), której sercem jest aparat rentgenowski wysokiej częstotliwości niemieckiej firmy Gierth. Aparat pozwala na wykonywanie precyzyjnych zdjęć zarówno bardzo małym zwierzętom ważącym kilkadziesiąt gramów, jak i psom ras olbrzymich.

Jedną z najważniejszych cech bezpośredniej radiografii cyfrowej jest szybkość pozyskiwania radiogramów. Nasze urządzenie pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazu w 6 sekund, podczas gdy w systemach analogowych, w zależności od rozmiaru błony rentgenowskiej, zajmuje to 3-5 minut, a w systemach cyfrowych pośrednich 1,5-3 minut.

Skrócenie czasu ma kapitalne znaczenie w przypadku wszystkich badań RTG, do których zwierzęta muszą być poddane znieczuleniu. Dzięki niezwykłej szybkości uzyskiwania radiogramów możemy kilkukrotnie skrócić czas znieczulenia pacjenta. Z naszej praktyki wynika, że najczęściej znieczulani są pacjenci do diagnostyki RTG narządu ruchu, u których wykonuje się serię od kilku do nawet kilkunastu zdjęć . W takich przypadkach uzyskanie wszystkich radiogramów zajmuje w naszej pracowni około 5 minut, w systemie cyfrowym pośrednim potrzeba na to 30 minut, a w system analogowym 45 minut.

Krótszy czas badania to większe bezpieczeństwo, mniejszy strach badanego zwierzęcia, większy komfort dla właściciela i lekarza.

Możliwości

Diagnostyka radiologiczna jest pomocna w niemalże każdej dziedzinie medycyny weterynaryjnej od ortopedii, przez kardiologię, nefrologię, urologię, rozród, stomatologię, chirurgię czy internę. Pozwala nam obrazować kości, serce, płuca, nerki, przewód pokarmowy, układ moczowy i inne organy. Dodatkowe możliwości diagnostyczne daje wykonywanie zdjęć rentgenowskich po podaniu substancji kontrastujących na obrazie RTG.

Dzięki zdjęciom RTG możemy ocenić m.in.:

 • wielkość serca
 • ułożenie naczyń krwionośnych
 • ułożenie tchawicy i przełyku
 • powietrzność płuc w diagnostyce różnicowej kaszlu i duszności
 • umiejscowienie ciała obcego w przewodzie pokarmowym
 • budowę układu kostnego
 • obecność kamieni w układzie moczowym
Pracownia RTG
kamienie w pęcherzu moczowym
choroba zwyrodnieniowa stawu łokciowego spowodowana prawdopodobnie dysplazją tego stawu
pies postrzelony z broni śrutowej
stabilizacja złamania kości piszczelowej gwoździem śródszpikowym

Korzystając z możliwości jakie daje nasza pracownia wykonujemy badania radiograficzne w szerokim zakresie, od podstawowych zdjęć przeglądowych klatki piersiowej, jamy brzusznej i kośćca, przez badanie kontrastowe przewodu pokarmowego po badanie radiograficzne wykonywane w znieczuleniu ogólnym, takie jak badanie kontrastowe układu moczowego (urografia dożylna, pneumocystografia) czy badanie w kierunku dysplazji stawów łokciowych i biodrowych.

Wskazania do diagnostyki RTG:

 • kulawizny
 • urazy (np. wypadki samochodowe)
 • kaszel, duszność
 • diagnostyka klatki piersiowej przed zabiegiem onkologicznym
 • podejrzenie ciała obcego w przewodzie pokarmowym

W wielu sytuacjach prawidłowe wykonanie radiodiagnostyki wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta, dlatego przed wizytą zalecamy wcześniejszy kontakt z nami.

Archiwizacja i udostępnianie danych

Wszystkie wykonane radiogramy zawsze będą w pamięci komputera. Dane zostały odpowiednio zabezpieczone tak aby można było do nich sięgnąć nawet po wielu latach. Ponadto, oprogramowanie umożliwia udostępnianie danych. Obrazy mogą być nagrywane na płyty, pamięci flash oraz bezpośrednio ze stacji roboczej wysyłane pocztą elektroniczną do właściciela zwierzęcia lub do lekarza prowadzącego z innej lecznicy kierującego do nas swojego pacjenta na badanie radiologiczne.

Współpraca

Wykonujemy badania radiograficzne zlecone przez lekarzy weterynarii współpracujących z naszą przychodnią. Zalecamy wcześniejszą rezerwację terminu wizyty.

dysplazja stawów biodrowych
Product added to wishlist
Product added to compare.

iqitcookielaw - module, put here your own cookie law text