Od 2015 roku Przychodnia Weterynaryjna Kalinowa dysponuje analizatorami krwi klasy premium amerykańskiej firmy Idexx – światowego lidera szeroko pojętej weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej.

Analizator Catalyst One Idexx pozwala oznaczać ponad 30 parametrów biochemicznych krwi oraz stosunek białka do kreatyniny w moczu. Laserowy cytometr przepływowy LaserCyte Dx wykonuje badania morfologiczne krwi, płynów z jam ciała, także mazi stawowej.

Możliwość wykonania badań laboratoryjnych na miejscu daje wiele korzyści zarówno naszym pacjentom jak i lekarzom. Najważniejsze z nich to:

  • Wykluczenie błędów przedlaboratoryjnych – ze względu na to, że krew i inne płyny ustrojowe badamy na miejscu, eliminujemy tym samym konieczność transportu do laboratorium zewnętrznego. W Przychodni Kalinowa materiał poddawany jest badaniu zaraz po pobraniu od pacjenta, niezależnie od pory dnia. W przypadku laboratoriów zewnętrznych trwa to od kilku, nawet do kilkunastu godzin. Ponadto w trakcie transportu krew narażona jest na drgania i zmiany temperatury, które mogą doprowadzić do hemolizy, która dodatkowo fałszuje wyniki wielu parametrów. W praktyce, powyższe różnice, przekładają się na wiarygodność otrzymywanych wyników badań krwi, szczególnie takich parametrów jak: glukoza, potas, ALT, AST, ALKP. Nie można mówić o miarodajnym wyniku powyższych parametrów jeśli krew oczekiwała na badanie kilka godzin!
  • Zdecydowane skrócenie czasu oczekiwania na wynik badania – lekarz weterynarii otrzymuje wynik po upływie 10-15 minut od pobrania krwi. Dzięki temu w krótkim czasie dysponuje pełniejszą wiedzą potrzebną do postawienia rozpoznania, oceny zaawansowania procesu chorobowego i rokowania. W praktyce, większa ilość informacji odnośnie stanu pacjenta dostępna w krótkim czasie przekłada się na skuteczność leczenia. Doceniamy to szczególnie zajmując się zwierzętami najciężej chorymi.
  • Możliwość wykonania badań niedostępnych w laboratoriach zewnętrznych – jesteśmy jedną z niewielu lecznic weterynaryjnych w Łodzi, które mogą wykonać oznaczenie amoniaku w osoczu, parametr oceniający funkcjonowanie wątroby m.in u pacjentów u których podejrzewa się tzw. zespolenia wrotno-oboczne, encefalopatię wątrobową. Amoniak jest bardzo lotną substancją. Pobranie krwi, jej wirowanie i badanie musi przebiegać niezwykle sprawnie i maksymalnie krótko. Są to warunki konieczne uzyskania wartościowego wyniku. Warunków tych ze względów oczywistych laboratorium zewnętrzne spełnić nie może.
  • My zajmujemy się pacjentami, a serwis Idexx naszymi analizatorami – nad prawidłowym działaniem naszych urządzeń czuwa dział techniczny Idexx. Praca analizatorów jest monitorowana on-line, ponadto są one zdalnie kalibrowane i aktualizowane. To pozwala nam skupić się na tym co jest dla nas najważniejsze – na leczeniu zwierząt.

Jak prawidłowo przygotować pacjenta do badania krwi?

Przygotowanie psa i kota do ogólnego badania krwi

Jeśli Twój czworonożny przyjaciel ukończył 6 miesiąc życia to odstawienie pokarmu (ale nie wody) na 8 godzin w większości sytuacji będzie odpowiednie. Jeśli posiadasz młodsze zwierzę to skontaktuj się z nami i przedstaw temat lekarzowi, który przekaże wskazówki jak bezpiecznie przygotować młodego psa, kota do badania krwi.

Niezależnie od wieku pacjenta należy pamiętać by zwierzęta przed pobraniem krwi były maksymalnie wypoczęte. To zalecenie dotyczy przede wszystkim psów. Forsowny wysiłek, długi spacer w dniu pobrania krwi jest przeciwwskazany.

Monitorowanie leczenia psa otrzymującego hormony tarczycy z powodu niedoczynności tarczycy

Pobranie krwi powinno nastąpić między 4 a 6 godziną od przyjęcia leków hormonalnych. Oczywiście pacjent powinien być wypoczęty i na czczo minimum 8 godzin.

Monitorowanie poziomu fenobarbitalu u pacjentów leczonych z powodu padaczki

Pobranie krwi powinno nastąpić tuż przed podaniem leku. Np.: jeśli pacjent otrzymuje Luminal o godzinie 9.00 i 21.00 to pobranie krwi powinno nastąpić około 8.30 lub 20.30. Oczywiście pacjent powinien być wypoczęty i na czczo minimum 8 godzin.

Zapraszamy do współpracy lekarzy weterynarii

Jeśli potrzebujecie oznaczenia amoniaku lub zależy Wam na szybkim uzyskaniu wyniku badania morfologicznego, biochemicznego krwi zadzwońcie do nas, umówimy termin pobrania materiału. Właściciel i pacjent wróci do Was z wynikiem.

Poniżej lista parametrów biochemicznych, które wykonujemy analizatorem CataLyst One

  • elektrolity: sód, potas, chlorki, wyliczony stosunek Na/K
  • białko całkowite, glukoza, wapń, fosfor, magnez
  • parametry wątrobowe: amoniak, albuminy, ALT, AST, ALKP, GGT, cholesterol, bilirubina całkowita.
  • parametry nerkowe: BUN (BUN x 2,14 = mocznik), kreatynina, fosfor, stosunek białko/kreatynina w moczu, SDMA.
  • tarczyca: T4
  • monitorowanie cukrzycy – fruktozoamina.

Dostępne panele badań biochemicznych

  1. Elektrolity – sód, potas, chlorki.
  2. Chem 10 – albuminy, globuliny (wyliczone), białko całkowite, ALT, ALKP, BUN, kreatynina, glukoza.
  3. Chem 15 – albuminy, globuliny (wyliczone), białko całkowite, ALT, ALKP, BUN, kreatynina, glukoza, wapń, fosfor, cholesterol, GGT, bilirubina całkowita.
Product added to wishlist
Product added to compare.

iqitcookielaw - module, put here your own cookie law text