Zmiany skórne, to często bardzo uporczywy problem naszych pacjentów. Najczęściej wiążą się z męczącym świądem a czasem wręcz bólem. Mówi się, że skóra i okrywa włosowa, jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w organizmie pacjenta. Nasi czworonożni pacjenci, z oczywistych względów, nie mogą nam powiedzieć, co się z nimi dzieje i dlatego my wykorzystujemy w diagnostyce chorób skóry, szereg badań dodatkowych.
Zależy nam na tym, aby jak najszybciej postawić diagnozę i rozpocząć leczenie, bo w przypadku dermatologii, zwykle bywa ono dość długie i nie zawsze doprowadza do pełnego wyleczenia.
Naszym celem jest przywrócenie pacjentom komfortu życia, bez uporczywych objawów świądu oraz pięknego wyglądu ich sierści.
Do rozpoznania problemu, przez który cierpi zwierzę, służą nam takie badania jak:
- badania diagnostyczne pasożytów zewnętrznych skóry (ektopasożytów)
- zeskrobiny skóry
- badanie mikroskopowe włosa (trichografia)
- badanie bakteriologiczne i grzybicze zmian skórnych (posiew wraz z antybiogramem)
- badanie cytologiczne zmian skórnych
- badanie histopatologiczne (biopsja zmian)
- badanie cytologiczne wypływu z kanału słuchowego
- testy alergiczne z krwi
- badania krwi w kierunku chorób endokrynologicznych (niedoczynność tarczycy, choroba Cushinga, zaburzenia zależne od hormonów płciowych)
Większość z wyżej wymienionych badań wykonujemy w naszej przychodni, co pozwala nam sprawnie ocenić stan skóry i szybko rozpocząć skuteczne leczenie.